WIRTUALNY ESCAPE ROOM „STARA BIBLIOTEKA” ZAPRASZA

Escape room  to świetna forma rozrywki, zwłaszcza podczas lockdownu. Choć brzmi to jak sprzeczność to jednak stało się możliwe dzięki powstaniu escape roomu w wersji online. Przekonali się o tym Czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Trąbkach Wielkich, którzy od marca 2021 roku mogli spróbować swoich sił w przejściu escape roomu „Stara Biblioteka”.
Sam pomysł na stworzenie gry online, powstał podczas prowadzonych przez bibliotekę zajęć z grafiki komputerowej, które ze względów pandemicznych, odbywały się poprzez komunikatory internetowe. Ze względu na COVID-19 dostęp czytelników do biblioteki był ograniczony. Gra online, umieszczona na stronie biblioteki, pozwalała zachować ten kontakt a jednocześnie zachęcała do jej ponownego odwiedzenia i przekazania linku kolejnym czytelnikom.
W „Starej Bibliotece” jest jak w tradycyjnym escape roomie - decydując się na wejście do opuszczonej biblioteki, musimy liczyć się z faktem, że tak łatwo z niej nie wyjdziemy.  Tak samo musimy eksplorować pomieszczenia w poszukiwaniu wskazówek, rozwiązywać zagadki i zadania by zdobyć szyfr, który pozwoli wydostać się  na zewnątrz. Podobnie znajdujemy też takie informacje, które nie są wcale istotne dla dalszej rozgrywki. Gracz musi je umiejętnie przefiltrować by móc przejść dalej.
„Stara Biblioteka” powstała w darmowym programie Genialy. Proces jej tworzenia był kilku etapowy i zajął ok. 3 tygodni. Najtrudniej było wybrać ciekawy pomysł na tematykę gry. Ostatecznie wybór padł na starą bibliotekę, najlepiej taką w której znajdować się będzie piwnica i strych oraz wiele innych pomieszczeń, oczywiście dawno nie odwiedzanych przez czytelników. Do stworzenia scenerii gry posłużyły zdjęcia w licencji Creative Commons, znalezione w sieci, a także niektóre wykonane samodzielnie, obrobione na potrzeby gry w darmowych programach graficznych np. Canvie czy Pixlr.  Na samym końcu tworzone były zagadki i wskazówki do nich. Większość z nich powstała w aplikacji LearningApps a następnie była osadzana w programie Genialy.
Genialy to darmowe narzędzie, bardzo intuicyjne a jednocześnie dające duże możliwości. Tworzony projekt nie musi być w 100% ukończony by powstające pomysły móc testować np. na najbliższej rodzinie ?. Tworzona gra może się składać z wielu pomieszczeń, czy poziomów, czego nie doświadczymy w tradycyjnych escape roomach. Ograniczać nas może jedynie własna wyobraźnia.
Gra okazała się być strzałem w dziesiątkę, o czym świadczyć może fakt, że próbę wydostania się ze „Starej biblioteki” podjęli także internauci z różnych regionów Polski. Na fali tego zainteresowania zorganizowany został konkurs dla graczy. Spośród  osób, którym udało się z sukcesem zakończyć grę i które przesłały screeny ekranu z ostatnim slajdem z gratulacjami (osadzony był tam również zegar z aktualną dala i godziną z dokładnością do jednej sekundy) rozlosowane zostały nagrody.
Do dnia dzisiejszego docierają do biblioteki w Trąbkach Wielkich sygnały, że taki wirtualny escape room się podoba. Dobrze bawili się nawet dorośli, chociaż gra dedykowana jest raczej młodszym czytelnikom. Fani takiej rozrywki pytali już o kolejne edycje zabawy. Kto wie….
Ale póki co jest escape room „Stara Biblioteka”. Zapraszamy do zabawy. Link do gry Wstecz