TO BYŁO WIELKIE WYDARZENIE

W dniu 19 października 2014 roku w Gimnazjum w Trąbkach Wielkich odbył się Koncert z okazji Dnia Papieża Jana Pawła II pod patronatem Wójta Gminy Trąbki Wielkie Błażeja Konkola. Honorowy patronat nad Koncertem objął Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź.  Wystąpił Chór Gminy Kolbudy „Camerata Santa Cecilia“ pod dyrekcją Tatiany Adamkowicz oraz solistka Paulina Grochowska. Towarzyszył im zespół wybitnych muzyków jazzowych w składzie: Maciej Sikała - saksofon, Cezary Paciorek – instrumenty klawiszowe,

Piotr Lemańczyk – kontrabas i Adam Golicki - perkusja. Podczas Koncertu wykonane zostały utwory skomponowane przez Cezarego Paciorka. Najpierw prawie dwustuosobowa publiczność wysłuchała pieśń „Nie ścigaj się z miłością” skomponowaną z okazji papieskiej wizyty w Sopocie w 1999 roku. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Trąbki Wielkie Błażej Konkol. Zwrócił on uwagę, że wiele osób przyczyniło się do zorganizowania tego Koncertu, ale tą „iskierką”, od której się wszystko zaczęło, i to w listopadzie ubiegłego roku, była Aleksandra Michalska – nauczycielka religii w Gimnazjum. Z kolei Ksiądz Prałat Edward Szymański podkreślił związki Jana Pawła II z Trąbkami Wielkimi. Przypomniał, że to właśnie nasz Papież koronował w 1987 roku Cudowny Obraz Matki Bożej Trąbkowskiej, a w Kościele parafialnym znajdują się Jego relikwie krwi. Potem w Auli im. Jana Pawła II przyszedł czas na muzykę i śpiew. Chór zaśpiewał pieśni „Dobrze jest dziękować Panu”, „Jak cenna jest dla mnie Twoja łaska Panie”, „Mój Pan kocha mnie”, „Nie będę już łaknąć”, natomiast swoje nieprzeciętne umiejętności wokalne w utworze „Arytmetyka” zaprezentowała Paulina Grochowska. Aplauz na widowni zapanował w czasie wykonywania utworu w stylu gospel „Bóg królem jest”, przy którym trudno było usiedzieć słuchaczom. Kolejną pieśń „Póki mego życia” zaśpiewali już oni wspólnie z artystami, dzięki temu, że każdy z nich otrzymał kartkę z tekstem pieśni. Na zakończenie artyści wykonali jeszcze dwie pieśni: „Największa jest miłość” i „Wielki jest Pan”. Publiczność nie pozwoliła jednak zakończyć Koncertu. Oklaskami na stojąco zmusiła artystów do bisowania. Dzięki czemu w auli im. Jana Pawła II zabrzmiała jeszcze pieśń „Wielki jest Pan” w wykonaniu Pauliny Grochowskiej i Chóru. Ten utwór wszyscy wysłuchali już na stojąco bijąc nieustannie brawa, śpiewając refren i kołysząc się w rytm muzyki. Wszyscy byli pod wrażeniem wspaniałej muzyki, wspaniałego wykonania przez muzyków i śpiewaków, a także wspaniałej, radosnej, atmosfery jaka panowała podczas Koncertu. Do stworzenia tej atmosfery przyczynili się nie tylko wykonawcy, ale także prowadząca Koncert Ewa Kuczkowska. Szczególnie jej rozważania o świętości pobudzające publiczność do rozmyślań i do poszukiwań świętych w swoim otoczeniu. Przekazała ona także kilka sentencji, które odczytali wykonawcy i Wójt Gminy Trąbki Wielkie. Jedna z nich brzmiała: „Drogi świętości są wielorakie i dostosowane do każdego powołania”.  To ona także namówiła Cezarego Paciorka i Tatianę Adamkowicz do osobistych zwierzeń o kontaktach z Janem Pawłem II. Mieszkańcom naszej Gminy bardzo podobał się także jej sposób prezentacji muzyków (koncertujących na różnych renomowanych scenach), który kończył się zawsze zwrotem: „ a dziś w Trąbkach Wielkich”.
To wszystko sprawiło, że Koncert ten był wyjątkowy nie tylko w skali naszej Gminy. Na pewno na długo zapadnie w pamięci słuchaczy.
Organizatorami Koncertu byli: Urząd Gminy Trąbki Wielkie, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Trąbkach Wielkich, Gminna Biblioteka Publiczna w Trąbkach Wielkich, Gimnazjum w Trąbkach Wielkich.
Patronami medialnym wydarzenia byli: Radio Gdańsk, Polska Dziennik Bałtycki, Kurier Gmin i Powiatu Gdańskiego, portal trabki.com. Wstecz