GMINNY OŚRODEK PROGRAMOWANIA W BIBLIOTECE

Gminna Biblioteka Publiczna w Trąbkach Wielkich została zakwalifikowana, jako jedna z 20 bibliotek w Polsce, do udziału w projekcie pod nazwą „GO_PRO! – Gminne Ośrodki Programowania jako model efektywnej promocji wiedzy i praktyki programistycznej”. Jest to projekt edukacyjny i modernizacyjny, którego głównym celem jest stworzenie nowoczesnych miejsc, w których dzieci i młodzież będą mogli poznawać tajniki cyfrowego świata. Na potrzeby projektu Biblioteka otrzymała wsparcie w wysokości 20000 zł, w tym 15000 zł

w postaci wyposażenia, w skład którego wchodzi m.in. komputer typu all-in-one Acer, projektor RICOH do projekcji multimedialnej, tablet Lenovo oraz dwa zestawy klocków Lego Mindstorms.
Zajęcia prowadzić będą: Bogusława Chylińska z Gimnazjum oraz Anna Chmielewska z Biblioteki, które uczestniczyły w 3-dniowym szkoleniu dla Trenerów GO_PRO! w zakresie algorytmiki, programowania i metod edukacji pozaformalnej. W ramach projektu przeprowadzone zostaną zajęcia (25 godzin lekcyjnych) z oprogramowania, w których weźmie udział co najmniej 60 uczniów z Gimnazjum i Szkoły Podstawowej. Później utworzony zostanie tzw. Klub Kodera, w ramach działalności którego rozwiązywane będą bardziej rozbudowane problemy programistyczne.

Pierwsze siedem zajęć odbyło się w dniach 17 – 27 października. Uczestniczyli w nich uczniowie drugich i trzecich klas Gimnazjum. Zajęcia rozpoczynały się od części teoretycznej dotyczącej algorytmów, uczestnicy zapoznawali się z podstawowym zestawem Lego Mindstorms, a następnie budowali i prezentowali swoje roboty. Kolejne tygodnie to kolejne spotkania z robotami. Uczniowie budowali roboty, a następnie próbowali je „ożywić”, czyli tak zaprogramować, aby samodzielnie wykonywały powierzone im funkcje. Okazało się, że programowanie nie takie straszne, a same zajęcia sprawiają uczniom mnóstwo radości.
Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej „Meritum” w Krakowie w ramach zadania publicznego zleconego przez
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Honorowy patronat nad projektem objęły: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  Ministerstwo Edukacji Narodowej, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz Fundacja IT Leader Club Polska.

Zdjęcia: Wiesław Kempa
Film: Gimnazjum w Trąbkach Wielkich Wstecz