WYSTAWA O PRZESIEDLEŃCACH Z KRESÓW

W dniu 23 maja 2018 roku w Bibliotece Publicznej w Trąbkach Wielkich odbył się Wernisaż Wystawy „Kresowe korzenie mieszkańców Powiatu Gdańskiego”. Na 11 tablicach zaprezentowane zostały mini-reportaże wzbogacone o zdjęcia i dokumenty dotyczące osób, które po 1945 roku zostawiły swoje rodzinne strony za granicą nowej Polski: na Kresach Wschodnich i przybyły na teren obecnego Powiatu Gdańskiego. Bohaterką jednej z tablic jest mieszkanka Kłodawy Dangira Łuka, która jednocześnie była Gościem Honorowym Wernisażu. Dzięki temu można się było dowiedzieć wielu szczegółów o okolicznościach jej przesiedlenia z terenów obecnej Litwy na Pomorze.
Zarówno opowieści, jak i informacje na tablicach stanowiły ciekawą lekcję historii.
Wystawa została stworzona pod koniec 2017 roku przez Stowarzyszenie Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego. Autorem koncepcji i opracowania tekstów jest Jacek Świs. Rozmowy z bohaterami wystawy przeprowadzili: Marta Gruszkowska i Jacek Świs. Oni także są autorami fotografii.
Projekt pod nazwą „Kresowe korzenie mieszkańców Powiatu Gdańskiego” był zrealizowany ze środków Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gdańskim.
Wystawa będzie prezentowana do 31 maja 2018 roku. Tych, którzy jej jeszcze nie widzieli – zapraszamy.


 Wstecz