GBP ZAKWALIFIKOWANA DO PROJEKTU „KODOWANIE W BIBLIOTECE”

Projekt „Kodowanie w bibliotece – II edycja” jest częścią Programu Rozwoju Bibliotek 2017-2018 realizowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Realizatorem Programu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego z Warszawy.
Jego celem jest:
- dostarczenie bibliotekom publicznym sprzętu służącego do nauki kodowania oraz wiedzy na temat podstaw kodowania w celu  organizacji zajęć o tej tematyce,
- promowanie wizerunku bibliotek publicznych jako instytucji zapewniających dostęp do twórczo realizowanej edukacji pozaformalnej uzupełniającej kompetencje zdobywane przez dzieci i młodzież w szkołach.
Został on zorganizowany dla bibliotek, które brały udział w drugiej albo trzeciej rundzie Programu Rozwoju Bibliotek (tzn. przystąpiły do PRB w 2011 lub 2013 r.), jako biblioteki wiodące albo partnerskie.
Każda z nich musiała za pomocą elektronicznego formularza wypełnić wniosek zawierający m.in. opis merytorycznej działalności, który podlegał ocenie przez Komisję. Komisja do udziału w projekcie zakwalifikowała 113 bibliotek.  Wśród nich, jako jedna z 9 z Województwa Pomorskiego i jako jedyna z Powiatu Gdańskiego, znalazła się Gminna Biblioteka Publiczna w Trąbkach Wielkich. Dzięki temu do naszej Biblioteki trafi sprzęt służący do nauki podstaw kodowania. Będzie to zestaw zawierający: trzy tablety, trzy gry edukacyjne Scottie Go!, trzy roboty Photon w wersji edukacyjnej (z dostępem do bazy scenariuszy) wraz z akcesoriami: matą edukacyjną, kompletem fiszek do ćwiczeń na macie oraz Magic Dongle do podłączenia Photona do komputera (po jednym Dongle na robota).
Co dzięki projektowi zyska Biblioteka?
- wprowadzi do swojej oferty nowatorskie działania edukacyjne, będące odpowiedzią na ważne potrzeby mieszkańców,
- rozszerzy i rozwinie swoją działalność edukacyjną, dzięki czemu pomoże młodym ludziom zdobywać przydatne umiejętności,
- zaprezentuje się – mieszkańcom, partnerom, władzom samorządowym – jako nowoczesna, otwarta, dostrzegająca nowe trendy instytucja oraz miejsce zdobywania nowej wiedzy i umiejętności,
- zyska nowych użytkowników, ugruntuje swój pozytywny wizerunek w otoczeniu,
- … i być może przyczyni się do odkrycia w swojej okolicy zdolnych młodych „koderów”, którzy złapią bakcyla i dalej będą rozwijać swój talent.
Co dzięki projektowi zyskają dzieci i młodzież z Gminy Trąbki Wielkie?
- nauczą się myśleć logicznie i skuteczniej rozwiązywać problemy,
- odkryją i rozwiną swoje zdolności, pasje i szczególne talenty,
- będą bardziej świadomie i z większym zrozumieniem korzystać z różnych urządzeń elektronicznych, programów i usług,
- będą dobrze się bawić i miło spędzać czas w bibliotece, a przy okazji gimnastykować szare komórki,
- … i w dłuższej perspektywie, będą miały szansę na znalezienie pracy odpowiadającej ich zainteresowaniom.

Wstecz