PORANEK AUTORSKI

Kolejnym wydarzeniem związanym z realizacją przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Trąbkach Wielkich i Firmę CEMEX Polska – Żwirownia w Mirowie projektu "Dzieci Dzieciom - Nasza Pierwsza Książka" było spotkanie autorskie w dniu 22 grudnia 2018 roku. Odbyło się ono wczesnym rankiem w Bibliotece Publicznej w Trąbkach Wielkich. Udział w niej wzięli wszyscy autorzy prac literackich i plastycznych znajdujących się w książce „Dzieci Dzieciom” wraz z Aleksandrą Nowogrodzką, pod kierunkiem której powstała ta publikacja. Na widowni natomiast zasiedli najbliżsi naszych małych pisarzy i plastyków, a razem z nimi Wójt Gminy Trąbki Wielkie Błażej Konkol. Dzieci kolejno odczytywały napisane przez siebie teksty. Wśród wielu z nich znalazł się także jeden o bibliotece, który szczególnie nas urzekł. Oto on:

„Czasami nie rozumiem, dlaczego ludzie tak rzadko chodzą do biblioteki. W bibliotekach jest tak wiele tajemniczości. Najlepsze książki to te najstarsze. Zapach starych kartek, po¬chodzący z XX-wiecznych książek, mieszający się z zapachem druku, farby, świeżo parzonej kawy. To ten aromat potęguje magiczny klimat. Czasami, kiedy czytam między półkami pełnymi książek, czuję przytłoczenie, wiedząc, że otacza mnie niezliczona ilość historii, powieści i niezwykłych przygód. Tyle osób, zwierząt, rzeczy, istot czekających na poznanie i zrozumienie! Wszystko to czeka na zakurzonych półkach. Najlepsze jest w książkach to, że kiedy czytamy, możemy stać się innymi, zobaczyć, poczuć coś, co nie istnieje, posmakować czegoś, czego gdzie indziej nie można doświadczyć.”

Zarówno autor tego tekstu, jak i pozostali, nagrodzeni zostali gromkimi brawami. Wszyscy na widowni byli pod wrażeniem tego czego usłyszeli. Dał temu wyraz także Wójt Gminy Trąbki Wielkie Błażej Konkol. Pogratulował on dzieciom udziału w projekcie, chęci pomagania innym i postawy podczas wyjazdu do Pomorskiego Hospicjum dla dzieci w Gdańsku oraz do Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Podziękował także wszystkim, którzy przyczynili się do wydania tej publikacji, a na zakończenie swojego wystąpienia poprosił dzieci o …autografy na swoim egzemplarzu. Dzieci oczywiście, z przyjemnością, spełniły tę prośbę. Tak jak i podobne prośby wielu innych osób.
Było coś dla ducha – było też coś dla ciała. A to za sprawą rodziców małych artystów, którzy dostarczyli na to spotkanie wiele słodkości. Na zakończenie odbyła się wspólna sesja zdjęciowa.


 Wstecz