21.02.2020 POKAZ FILMÓW "OSTATNI MÓWIĄ W TRĄBKACH WIELKICH"

Ci którzy się tu urodzili i mieszkali przez całe życie i Ci, którzy przybyli tuż po wojnie. Polacy i Niemcy. Katolicy i protestanci. Sąsiedzi. Razem odnajdowali się w trudnej, powojennej rzeczywistości w niezwykłej przestrzeni jaką jest Gmina Trąbki Wielkie leżąca na styku kilku kultur i regionów.
To o nich opowiada cykl filmów "Ostatni mówią w Trąbkach Wielkich".
Premiera pierwszych pięciu odcinków odbyła się w dniu 1 grudnia 2017
roku. Wystąpili w nich: Agnieszka i Helena Kinder z Trąbek Wielkich, Gertruda Goyke z Postołowa, Rozalia Konieczna z Sobowidza, Jadwiga i Paweł Schützmann z Granicznej Wsi oraz Bronisław Marszałek z Rościszewa.
Rok później, 6 października, odbyła się premiera kolejnych czterech odcinków, których bohaterami byli: Władysław Gajęcki z Domachowa, Mieczysława Stosio z Mierzeszyna, Helena Gordon z Warcza oraz Agata Halba z Trąbek Wielkich.
Teraz nadeszła kolej na kolejne cztery części.
W dniu 21 lutego 2020 roku (piątek) o godzinie 17.00 w Bibliotece Publicznej w Trąbkach Wielkich poznamy kolejnych bohaterów cyklu. Będą to: Krystyna Idem z Sobowidza, Janina Danuta Gołaszewska – Sieczko z Kłodawy, Stanisław Landowski z Kłodawy, Benedykt Brandt z Gołębiewa Wielkiego. Poznamy kolejne historie z czasów przedwojennych, wojennych i powojennych. I zachowamy je w pamięci dla tych, którzy przyjdą po nas. Cykl notacji "Ostatni mówią w Trąbkach Wielkich" to niespotykanego rodzaju dokument historyczny. Trzeba posłuchać. Trzeba zobaczyć. Trzeba zapamiętać.
Zbieraniem tych niezwykłych ludzkich historii od trzech lat zajmują się historycy i dziennikarze redakcji www.polnocna.tv oraz www.strefahistorii.pl w składzie: Aneta Duraj, Bartosz Gondek, Karolina Łucja Białke, Paulina Kucina, Maciej Michałowski.
Zapraszamy.


 Wstecz