O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH W BIBLIOTECE

Z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych w bibliotece w Trąbkach Wielkich w dniu 28 lutego br. odbył się wykład publicysty i historyka Piotra Szubarczyka pt. „Żołnierze Wyklęci uczestnicy Powstania Antykomunistycznego”. Przypomniał on, że ustawę o ustanowieniu narodowego dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych - tych żołnierzy, którzy zdecydowali się na zbrojny opór przeciwko sowietyzacji Polski, nazywanych przez UB-owców bandytami, zawdzięczamy Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Opowiedział m.in. o

pułkowniku Łukaszu Cieplińskim, majorze Zygmuncie Szendzielorzu „Łupaczce” i  majorze Hieronimie Dekutowskim „Zaporze”, którzy walczyli zgodnie z ostatnim rozkazem gen. Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka", rozwiązującego szeregi AK, ale nie wzywającego do zakończenia walki, ale do jej rozpoczęcia w nowych warunkach. Poinformował, że obecnie trwają prace archeologiczno-ekshumacyjne na terenie tzw. Łączki na Powązkach w celu identyfikacji ofiar reżimu komunistycznego. Uroczystości pogrzebowe odnalezionych ofiar komunizmu mają odbyć się w 75. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego - 27 września 2014 r. W miejscu, gdzie funkcjonariusze komunistycznej bezpieki ukrywali zwłoki polskich żołnierzy, ma powstać panteon.
Po wykładzie odbyła się część artystyczna w wykonaniu m.in. laureatów Konkursu Recytatorskiego „Żołnierze Wyklęci w poezji” oraz Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Żołnierze Wyklęci zawsze w pamięci”. Wiersze recytowali: Nikodem Ostrowski i Daria Tyczyńska, natomiast śpiewały: Amelia Cejko (wszyscy ze SP w Trąbkach Wielkich) i Aleksandra Karasek ze SP w Czerniewie.

 Wstecz